Godina nastanka: 1964.
Autor: Alfred Hitchcock
Tehnika: flomaster (ili pero?) na foto papiru
Dimenzije: širina 10,8 cm; visina 13,6 cm
U proljeće 1964. godine dalmatinskom obalom u svom Lincoln Continentalu putuje Alfred Hitchcock sa suprugom Almom. Tijekom ovog putovanja Hitchcock je kratko posjetio Zadar te tim posjetom ostvario ogroman utjecaj na današnju percepciju Zadra kao grada s najljepšim zalaskom sunca na svijetu.
Osim što je Hitchockov boravak u sobi broj 204 hotela Zagreb na zadarskoj rivi bio prilika da veliki redatelj uživa u pogledu na nebo i more obojene bojama zalaska, bila je to i prigoda za upoznavanje sa zadarskim fotografima, braćom Antom i Zvonimirom Brkanom, koji su u neposrednoj blizini živjeli te imali svoju fotografsku radnju.
Braća Brkan već tada su iza sebe imala niz brojnih uspjeha u fotografskom svijetu, a na glasu je tada bio i biennalni salon fotografije Čovjek i more kojeg su oni osnovali i organizirali. Tijekom 60-ih i 70-ih godina XX.stoljeća to je bila najveća fotografska manifestacija u nekadašnjoj državi i jedna od najjačih takvih manifestacija u svijetu.
Prilikom druženja i kratkog prijateljevanja s lokalnim umjetnicima, nastalo je nekoliko spontanih fotografija koje prikazuju Hitchcocka uz njegov auto, a osim njih Ante Brkan snimio je i jedan od poznatijih portreta velikog redatelja.
Slavni redatelj tom je prilikom izradio je, te zauzvrat braći poklonio, svoj poznati autoportret kojim prikazuje siluetu svog profila i potpis. Riječ je o brzom skicoznom autoportretu koji se sastoji od svega devet poteza flomasterom (?) na papiru te cjelovitom potpisu redatelja. Ovakav Hitchcockov autoportret poznat je u više varijanti te znamo da ga je Hitchcock često poklanjao svojim suradnicima, a poznat je uglavnom pod terminom nine-stroke silhouette, a ponekad je okarakteriziran i kao karikatura.
Hitchcockov portret nastao 1964. godine u Zadru spada u jedan od kvalitetnijih njegovih sačuvanih autoportreta, a dosad nije bio poznat javnosti niti javno izlagan. Prvo predstavljanje
javnosti bit će upriličeno povodom 60. obljetnice redateljevog dolaska u Zadar u sklopu programa Hitchcock Nights 2024. Za potrebe prvog javnog izlaganja naručena je nova oprema za sliku (beskiselinski karton i paspartut, aluminijski okvir te muzejsko staklo koje eliminira UV zračenje).
Predmet je do danas sačuvan u drvenom okviru u koji ga je uokvirio Zvonimir Brkan šezdesetih godina. Prilikom vađenja crteža iz drvenog okvira u kojem je stajao posljednjih šest desetljeća ustanovili smo da je papir na kojem je nastao zapravo fotopapir! Koliko god iznenađujuće, utoliko je i donekle očekivano. Riječ je o poleđini fotografije koja na prednjoj strani prikazuje snimak rive i broda. Ova fotografija bila je svojim licem zalijepljena za kartonsku podlogu koja je služila kao nosioc u starom drvenom okviru te je na tom mjestu fotografija malo oštećena, ali je generalno u dobrom stanju. Fotografija prikazuje mjesto Savar na Dugom otoku te brod na vezu ispred crkve sv. Pelegrina. Zahvaljujući zapisanom datumu sada znamo da je autoportret nastao 16. svibnja 1964., a s obzirom na to da je podloga za autoportret fotografija, možemo pretpostaviti da je nastao u fotografskom studiju braće Brkan, ako pretpostavimo da se Hitchcock prošetao od Rive do Varoške ulice posjetiti njihov studio.
U ovom trenutku poznat je jedan takav crtež u Zadru, iako je otvorena mogućnost da ih je Hitchcock ostavio više. Izloženi primjerak Zvonimir Brkan ostavio je svom sinu Antunu Brkanu, a on ga je predao u vlasništvo kćerima.
Sačuvani crtež potrebno je stručno analizirati te provesti zaštitne radove kako bi se zaustavilo blijeđenje pigmenta. Potrebna je stručna konzervatorsko- restauratorska obrada (dijagnostičko ispitivanje tehnike te stanja nosioca, kemijska analiza, mikroskopsko snimanje) te prijedlog konzervatorsko-restauratorskih radova i njihova provedba.
Zrinka Brkan Klarin